Deşifre Nedir?

Deşifre, şifrenin geri alınarak gerçek haline tekrar erişilebilmesi işlemidir. Tercümede ise deşifre, ses dosyasında bulunan bir kaydın dinlenerek yazıya aktarılması işlemidir. Küreselleşen dünyada özellikle tercüme kelimesini duymayan kalmamıştır. Aynı zamanda günümüzde teknoloji geliştikçe ve daha bir sürü yeniliklerle karşılaşınca elbette bu diğer sektörlere de yansır. Bu alanlardan biri de şüphesiz tercüme alanıdır. Birçok farklı çeviri türünü mutlaka hepimiz biliyoruzdur. Bunlardan biri de deşifredir. Deşifre başka bir yabancı dilde gerçekleşen bir konuşmanın dilimize olan tercümesi ve kağıda dökülmesi şeklinde tanımlayabiliriz. Bunun tam tersi de olabilir. Yani, Türkçe yapılan bir konuşmanın tercümesi elde edilip, kağıda aktarılmasına da deşifre denmektedir.

Deşifre Hizmeti Alanları

Deşifre yapılırken çok fazla bir alan ya da konu kısıtlaması yokttur. Birçok alanda deşifre yapılabilir. Bunlara toplantı kayıtları, ürün veya hizmet tanıtımları, konferanslar, dizi veya sinema kayıtları, röportajlar ve telekonferanslar şeklinde deşifrenin en çok kullanıldığı alanlar olarak sıralayabiliriz.

Deşifre Kalitesinin Önemi

Deşifre birçok alanda yapılabilir ancak bu alanların hepsi kendi içinde oldukça ayrılır. Örneğin, konferanslar veya telekonferanslar esnasında, tercihe göre değişen, aynı zamanda simultane ya da ardıl çeviri yapılabildiği için tercümenin kesinlikle anlık olarak düzgün ve doğru yapılması önemlidir. Deşifrede, tercümesi yapılan ve deşifre edilen dildeki kültürü bilmek ve tanımak dolayısıyla buna uygun bir şekilde tercümeyi en düzgün şekilde yapmak ancak bir profesyonel tercümanın başarabileceği bir iştir. Bu nedenle deşifre yapılırken, tercümanın aynı zamanda bahsi geçen alanda geniş bir bilgi birikimine de sahip olması gerekir. Bahsedildiği gibi, konferans ya da röportaj gibi sözel ama farklı konular hakkında bilgi içeren çeviriler olabileceği için çevirmenin dikkati dağılmadan, odaklı bir şekilde en doğru çeviriyi yapması hususu önemlidir. Dolayısıyla, deşifre her zaman profesyonel bir çevirmen ile anlaşma yapmayı gerektirir.

Anında Fiyat Alın
Saniyeler içerisinde tercüme fiyatı alın
Yeminli Çevirmenler
Tercümeleriniz yeminli tercüman ekibimize emanet
7/24 Tercüme Takibi
Çeviri Takip Sistemi ile tercümeniz ne durumda kontrol edin
Üye Olmadan Hizmet
Üye olmanıza gerek olmaksızın tercüme yaptırın

Deşifre Kalite Garantisi

  • Yeminli Tercümanlar
  • Anında Tercüme Fiyatı
  • Noter Onaylı Tercüme ve Yeminli Çeviri

Sorunuz mu var? Canlı destek üzerinden bize şimdi yazın!

ANINDA FİYAT HESAPLA

Canlı Destek