Anında Fiyat ve Teslimat
Saniyeler içerisinde uygun profesyonel çeviri fiyatı ve teslimat bilgisi
Profesyonel Çevirmenler
Dil hakimiyeti yüksek, profesyonel çevirmen ekibiyle çalışın
7/24 Çeviri Durum Takibi
Çeviri Takip Sistem'i ile her an çeviriniz ne durumda kontrol edin
Üye Olmadan Hizmet
Üye olmanıza gerek olmaksızın sipariş verin

Tez özetleri artık her tezin başında bulunmakta. Tez özetinin kendine has bir yazılış şekli ve amacı vardır. Bunu daha iyi anlamak için önce tez özetinin ne olduğuna ve neden yazıldığına bakalım. Sonunda ise tez özetinin önemli konularına ve nasıl yazıldığına her beraber göz atalım.

Tez Özeti Nedir?

Tez özeti veya özü, uzun bir araştırma makalesini içeriğini kısaca anlatan bir yazıdır. Genellikle 150-200 kelimeden oluşur ve araştırmanın en üstünde yer alır. Tez özeti tezin tamamını yansıtır. Kısacası bir araştırmayı tanıtır.

Tez Özeti Neden Yazılır?

Tez özetlerinin yazılma sebebi bir araştırma yaparken tezin işine yarayıp yaramayacağını anlamaktır. Araştırmacı, bir okuyuşta, hiç zaman kaybetmeden bunu anlar ve tüm araştırmayı okumak zorunda kalmaz. Bazı durumlarda paralı bir araştırma olabilir. Bu paralı araştırmaların sadece özeti yayınlanır. Yine araştırmacı özeti okuyarak satın alıp almamak istediğini hızlıca anlar.

Tez Özetinde Anahtar Kelimeler Neden Önemlidir?

Tez özetinin sonunda genellikle anahtar kelimeler bulunur. Bu anahtar kelimeler araştırmanın içeriği ile ilgili olur. Bir araştırmacı belirli bir konu hakkında araştırma yapıyorsa, anahtar kelimeler sayesinde uygun araştırma bulması daha muhtemel. Aynı zamanda bu anahtar kelimeler araştırmanın yaygın olarak duyurulmasını sağlıyor. Yayın sağlama sistemleri de araştırmaları bu anahtar kelimelerine göre sınıflandırılıyor. Kısacası, anahtar kelimeler özenle ve alanına göre seçilmeli. Ancak böyle duyurulabilir.

Tez Özeti Nasıl Olmalıdır?

Tez özetleri kısa ve öz olmalıdır. En az kelimeyle en çok bilgiyi vermek amaçlanmalıdır. Tez özetleri genellikle 150-200 kelime arasında olur fakat 300 sınırı zorlanmamalıdır.

Yazı yazılırken yazı iki kenara da yaslı olması lazım. Tüm tez öyle yazıldığı için tez özeti de buna uyumlu olmalı.

Tez özeti özgün olmalıdır. Terimlere çok fazla yer verilmemeli ve daha çok açıklayıcı olmalıdır. Konu ile ilgili akademik dile yer verilmemelidir. Aksı takdirde anlaşılmazlığa yol açabilir.

Tez özeti, tez tamamen bittikten sonra yazılmalıdır. Bunun sebebi, tez yazan kişinin tez bittikten sonra konuya daha hâkim olması. Ayrıca, tez bittikten sonra tez özetinin çok zaman geçmeden, yani bilgiler tazeyken yazılması önerilir.

Tez özetleri geçmiş zamanda yazılmalıdır. Ortada bitmiş bir araştırma olduğu için tez özetleri her zaman geçmiş zamanda yazılır.

Özet projenin içinde geçmeyen bir bilgi içermemeli. Bu hem araştırmacıyı yanlış yönlendirir hem de uyumsuzluğa sebep olur. Sadece gerekli bilgileri içermelidir.

Tezin özetinin sonunda ise anahtar kelimeler bulunmalı. Anahtar kelimelerinin önemini zaten anlattık fakat nasıl yazılmalı?

Genellikle 3-5 arası anahtar kelimeler bulunur ve ‘Anahtar Kelimeler:’ kalın puntoyla yazılır.

Tez özetinin kendine ait bir sayfası olmalıdır. Tez özeti tek bir sayfaya yazılır ve aynı zamanda İngilizce çevirisinin de aynı şekilde kendine ait bir sayfası olması gerekir. Her tez özetinin altında İngilizcesi de bulunur.

Hızlı bir bakış atabilmeniz için değindiğim noktaları kısaca tekrar etmek istiyorum:

 • 300 kelimeyi geçmemeli
 • Yazının iki tarafı kenara yaslı olacak
 • Özgün olmalı/Anlaşılır olmalı
 • Tez bittikten sonra yazılmalı
 • Geçmiş zamanda yazılmalı
 • Projenin içinde olmayan bir bilgi içermemeli/Gerekli bilgileri içermeli
 • Anahtar sözcükler eklenmeli
 • Ayrı bir sayfaya yazılmalı

Tercüme Kalite Garantisi

 • Noter Onaylı Tercüme ve Yeminli Çeviri Hizmeti
 • Profesyonel Çevirmenler
 • Çeviriniz kalite kontrol aşamasından geçmeden teslim edilmez.
 • Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda ücretsiz revize hizmeti.
 • Sorun çözümü ve destekte en geç 1 saat prensibi.

Sorunuz mu var? Canlı destek üzerinden bize şimdi yazın!

ANINDA FİYAT HESAPLA


Google Play Çevirimvar Android Uygulaması App Store Çevirimvar IOS Uygulaması

Türkiye'nin İlk ve Tek ISO Sertifikalı Online Tercüme Bürosu

Canlı Destek