Benzerlik Oranı Nedir?

Yazılan her metin, makale, araştırma, tez ve benzerleri mutlaka ve mutlaka özgün olmalıdır, bu özgünlük sayesinde hepsi birbirinden farklı ve ürünün tek örneği olurlar. Bu geniş ve kapsamlı çeşitliği sağlamak için ise intihal programları kullanılır, intihal programlarının görevleri ise yazılan metinleri miyarlarca başka belgelerle karşılaştırıp benzerlik oranlarını çıkarmak. Peki bu benzerlik oranı tam olarak nedir? Benzerlik oranı adından da anlaşılır olduğu gibi intihal programlarının metin araştırması sonunda ortaya çıkan diğer metinlerle olan benzerliği gösteren orandır. Uluslararası kabul gören benzerlik oranı bazı yerlerde değişkenlik gösterse de yüzde 10 ve yüzde 20 arasında olmalıdır. Eğer ki elde edilmiş olan oran yüzde 20yi geçerse metin tamamı ile geçersiz sayılma riski altındadır, bunun gerçekleşmemesi için yapılması gereken işlem de benzerlik oranını düşürmektir. Peki benzerlik oranını nasıl indirebiliriz? Çevirimvar online tercüme bürosu size bu konuda yardımcı olabilir.

Benzerlik Oranı Nasıl Düşürülür?

Gerek metinlerde olsun gerek önemli makalelerde olsun benzerlik oranı mutlaka yüzde 20’nin altında olmalıdır ki geçerli sayılsın. Peki ama benzerlik oranı planlandığından daha yüksek çıkarsa ne yapılmalı? Yapılması gereken en öncelikli ve en önemli işlem yazılan her bir cümlenin özgün olmasıdır. İntihal kesinlikle yapılmamalıdır ve cümlenin eşi benzeri olmamalıdır. Başka bir yöntem ise doğru alıntı yapmak, direk olarak alınan alıntının düzgün tırnak içerisinde verilmesi gerekmektedir ki intihal programları bunları intihal veya benzerlik olarak saymasın. Farklı bir yol ise düzgün referans ve kaynak belirtmekten geçer. Alıntı olarak görünen her cümle için bir kaynak gösterilmesi gerekmektedir. Bu yöntemlere rağmen hala benzerlik oranı yüksek ise ve Benzerlik oranını istediğiniz gibi düşüremediyseniz Çevirimvar olarak yüksek kalite tercüme hizmeti ile sizlere bu konuda yardımcı olabiliriz. Çevirimvar tercüme bürosu olarak bize göndermek istediğiniz metinlere ‘paraphrasing’ yaparak yani başka kelimeler ile metni açıklayıp değiştirerek benzerlik oranının büyük bir çoğunluğunu azaltabiliriz. Benzerlik oranını azaltmanın en kullanışlı ve verimli yolu ise ‘paraphrasing’ den geçmektedir. Aynı anlamı koruyarak başka kelimeler ile tekrardan yapılandırmak benzerlik oranını ciddi bir şekilde düşürecektir.

Benzerlik Oranı Kaç Olmalıdır?

Dünya çapında intihal bir suç olarak kabul edilir ve hiçbir şekilde kabul edilmemelidir. Bu nedenden dolayı internet üzerinden bir sürü intihal programı bulunabilir. Bu intihal programlarına birkaç örnek ise SmallSEOTools, Plagium, Plagiarism Checker, Viper olabilir. İntihal programları soruşturulan metin üzerinden bir benzerlik oranı çıkarır. Bu benzerlik oranı ise metnin içerisinde intihal yapılıp yapılmadığını veya başka metinlerle benzerlik derecesini göstermektedir. Peki soruşturulan metnin benzerlik oranı maksimum ne kadar olmalıdır? Yer yer bu oranın limiti değişse bile benzerlik yüzde 10 yüzde 20 arasında olmalıdır. Yüzde 20’yi aşan benzerlik oranları mutlaka ve mutlaka düzeltilmelidirler yoksa metnin tamamı bile geçersiz sayılabilir. Yüzde 10 benzerlik oranı altına inilmesi ise çok daha idealdir.

Anında Fiyat Alın
Saniyeler içerisinde tercüme fiyatı alın
Yeminli Çevirmenler
Tercümeleriniz yeminli tercüman ekibimize emanet
7/24 Tercüme Takibi
Çeviri Takip Sistemi ile tercümeniz ne durumda kontrol edin
Üye Olmadan Hizmet
Üye olmanıza gerek olmaksızın tercüme yaptırın

Tercüme Kalite Garantisi

  • Yeminli Tercümanlar
  • Anında Tercüme Fiyatı
  • Noter Onaylı Tercüme ve Yeminli Çeviri

Sorunuz mu var? Canlı destek üzerinden bize şimdi yazın!

ANINDA FİYAT HESAPLA

Canlı Destek