Benzerlik Oranı Düşürme

Benzerlik oranını düşürmek online tercüme bürosu Çevirimvar ile çok kolay

ANINDA FİYAT HESAPLA

Bizi arayın: 0850 303 4828

Anında Fiyat ve Teslimat
Saniyeler içerisinde uygun profesyonel çeviri fiyatı ve teslimat bilgisi
Profesyonel Çevirmenler
Dil hakimiyeti yüksek, profesyonel çevirmen ekibiyle çalışın
7/24 Çeviri Durum Takibi
Çeviri Takip Sistem'i ile her an çeviriniz ne durumda kontrol edin
Üye Olmadan Hizmet
Üye olmanıza gerek olmaksızın sipariş verin

Benzerlik oranı nedir?

Yazılan her metin, makale, araştırma, tez ve benzerleri mutlaka ve mutlaka özgün olmalıdır, bu özgünlük sayesinde hepsi birbirinden farklı ve ürünün tek örneği olurlar. Bu geniş ve kapsamlı çeşitliği sağlamak için ise intihal programları kullanılır, intihal programlarının görevleri ise yazılan metinleri miyarlarca başka belgelerle karşılaştırıp benzerlik oranlarını çıkarmak. Peki bu benzerlik oranı tam olarak nedir? Benzerlik oranı adından da anlaşılır olduğu gibi intihal programlarının metin araştırması sonunda ortaya çıkan diğer metinlerle olan benzerliği gösteren orandır. Uluslararası kabul gören benzerlik oranı bazı yerlerde değişkenlik gösterse de yüzde 10 ve yüzde 20 arasında olmalıdır. Eğer ki elde edilmiş olan oran yüzde 20yi geçerse metin tamamı ile geçersiz sayılma riski altındadır, bunun gerçekleşmemesi için yapılması gereken işlem de benzerlik oranını düşürmektir. Peki benzerlik oranını nasıl indirebiliriz? Çevirimvar online tercüme bürosu size bu konuda yardımcı olabilir.

Benzerlik oranı nasıl düşürülür?

Gerek metinlerde olsun gerek önemli makalelerde olsun benzerlik oranı mutlaka yüzde 20’nin altında olmalıdır ki geçerli sayılsın. Peki ama benzerlik oranı planlandığından daha yüksek çıkarsa ne yapılmalı? Yapılması gereken en öncelikli ve en önemli işlem yazılan her bir cümlenin özgün olmasıdır. İntihal kesinlikle yapılmamalıdır ve cümlenin eşi benzeri olmamalıdır. Başka bir yöntem ise doğru alıntı yapmak, direk olarak alınan alıntının düzgün tırnak içerisinde verilmesi gerekmektedir ki intihal programları bunları intihal veya benzerlik olarak saymasın. Farklı bir yol ise düzgün referans ve kaynak belirtmekten geçer. Alıntı olarak görünen her cümle için bir kaynak gösterilmesi gerekmektedir. Bu yöntemlere rağmen hala benzerlik oranı yüksek ise ve Benzerlik oranını istediğiniz gibi düşüremediyseniz Çevirimvar olarak yüksek kalite tercüme hizmeti ile sizlere bu konuda yardımcı olabiliriz. Çevirimvar tercüme bürosu olarak bize göndermek istediğiniz metinlere ‘paraphrasing’ yaparak yani başka kelimeler ile metni açıklayıp değiştirerek benzerlik oranının büyük bir çoğunluğunu azaltabiliriz. Benzerlik oranını azaltmanın en kullanışlı ve verimli yolu ise ‘paraphrasing’ den geçmektedir. Aynı anlamı koruyarak başka kelimeler ile tekrardan yapılandırmak benzerlik oranını ciddi bir şekilde düşürecektir.

Benzerlik oranı kaç ise metin geçerli sayılır?

Dünya çapında intihal bir suç olarak kabul edilir ve hiçbir şekilde kabul edilmemelidir. Bu nedenden dolayı internet üzerinden bir sürü intihal programı bulunabilir. Bu intihal programlarına birkaç örnek ise SmallSEOTools, Plagium, Plagiarism Checker, Viper olabilir. İntihal programları soruşturulan metin üzerinden bir benzerlik oranı çıkarır. Bu benzerlik oranı ise metnin içerisinde intihal yapılıp yapılmadığını veya başka metinlerle benzerlik derecesini göstermektedir. Peki soruşturulan metnin benzerlik oranı maksimum ne kadar olmalıdır? Yer yer bu oranın limiti değişse bile benzerlik yüzde 10 yüzde 20 arasında olmalıdır. Yüzde 20’yi aşan benzerlik oranları mutlaka ve mutlaka düzeltilmelidirler yoksa metnin tamamı bile geçersiz sayılabilir. Yüzde 10 benzerlik oranı altına inilmesi ise çok daha idealdir.

Tercüme Kalite Garantisi

  • Noter Onaylı Tercüme ve Yeminli Çeviri Hizmeti
  • Profesyonel Çevirmenler (Zorlu test sürecini tamamlamış, mesleği çevirmenlik olan ve en az 2 yıl tecrübeye sahip profesyonel çevirmenler)
  • Çeviriniz kalite kontrol aşamasından geçmeden teslim edilmez.
  • Herhangi bir sorunla karşılaşmanız durumunda ücretsiz revize hizmeti.
  • Sorun çözümü ve destekte en geç 1 saat prensibi.

Sorunuz mu var? Canlı destek üzerinden bize şimdi yazın!

ANINDA FİYAT HESAPLA


Google Play Çevirimvar Android Uygulaması App Store Çevirimvar IOS Uygulaması

Türkiye'nin İlk ve Tek ISO Sertifikalı Online Tercüme Bürosu

Canlı Destek