Makale Düzenleme Hizmeti Nedir?

Makale düzenleme, bilimsel makalelerin uluslararası yayına gönderilmeden önce ilgili bilimsel alanda ana dili İngilizce olan uzmanlar tarafından dil, anlatım ve yayınlanacak yerin şekil şartlarına göre biçimlendirilmesini içeren bir son kontrol ve son okuma hizmetidir.

Düzenleme hizmeti, uzman editörler tarafından makalenin mantıksal akışının ve final formunun oluşturulmasında son derece önemli rol oynayan dil bilgisi, söz dizimi, kelime seçimi ve cümle yapısındaki hatalara odaklanmanın yanı sıra, aynı zamanda araştırmacıların makalesini dilbilgisi ve anlam açısından da geliştirecek şekilde olmalıdır.

Hazırladığınız makalelerin son aşamasında mutlaka yapılması gereken makale düzenleme işlemi yer almalı. Bu işlem kapsamında hizmet veren Çevirimvar tercüme bürosu olarak, redaksiyon ve proofreading gibi hizmetleri de makale düzenleme ile paralel olarak yürütüyoruz. Makalenizi en iyi biçimine getirmek amacı ile verdiğimiz makale düzenleme hizmetinden faydalanmak için online çeviri bürosu Çevirimvar’dan destek alabilirsiniz.

Tercüme Hizmetinde Metni İyileştirme

Manuscript ve maintext makale düzenleme genel anlamı ile imla kontrolü ve gramerin yeniden gözden geçirilip yanlışlıkların düzeltilmesi işlemlerini kapsayan hizmettir. Makale düzenleme ile sıkça karıştırılan bir diğer Çevirimvar hizmeti redaksiyon ise makale düzenlemeden daha kapsamlı olarak metnin anlatımı, yapısı, mantığı ve tutarlılığının kontrolü olarak tanımlanır.

Düzenleme Hizmetinde Kontrol Edilmesi Gereken Hususlar

 • Dilbilgisi: Özne-fiil uyumu, imla, noktalama kuralları vb. kontrolleri kapsar.
 • Yazım Hataları: Yazım hatalarını düzeltmeyi kapsar.
 • Okunabilirlik: Cümle yapısı, İngilizce kelime seçimi, anlaşılırlık, gereksiz kelimelerin belirlenmesini kapsar.
 • İngilizce Stili: Tutarlı olarak Amerikan/İngiliz İngilizcesi kullanılması, numaralandırma, büyük küçük harf kullanımı, heceleme, kısaltmalar vb. noktaları kapsar.
 • Teknik ve Bilimsel Terim Kullanımı: Teknik, bilimsel terimlerin ve akademik tarzın kullanımında tutarlılık yönünden ilgili kontrolleri kapsar. Ayrıca, dil ipuçları verme ve kelime kontrolleri yapma işlemini kapsar.
 • Dilin Yerinde Kullanımı: Anlamda netlik, cümle kuruluşu, doğru üslup, çatı (aktif/pasif) vb. noktaları ile bütünlük sağlama, tekrardan ve gereksiz ifadelerden arındırma işlemini kapsar.
 • Format: Makalenin derginin kılavuzuna uygun şekilde formatlanmasını kapsar.
 • Şekiller ve Tablolar: Verilerin tutarlılığı, şekil ve tabloların metin ile uyumunu kapsar.
 • Kaynaklar: Atıf stilinin tutarlılığı, metin ve şekiller arasındaki göndermelerin doğruluğu, kaynakların uygun bir şekilde alıntılanması ve metin ve kaynaklar listesi arasındaki göndermelerin doğruluğunu kapsar.

Düzenleme Hizmetinde Sunulabilecek Ek Hizmetler

 • Makale formatı: Dergi, yönergelerine uygun formatlandırma.
 • Makale karnesi: Makalenin üzerinde çalışan editörün yazının özgün hali hakkındaki değerlendirmesidir. Makalenin yayınlanma potansiyeline dair yorumları içerir.
 • Düzenleme yapıldıktan sonra editöre sınırsız soru sorma imkânı.
 • Düzenleme sertifikası: Talep edildiği takdirde yazının anadili İngilizce olan profesyonel editörler tarafından redakte edildiğini belirten bir düzenleme sertifikası sağlanır.
 • Yeniden Düzenleme: Yeniden düzenleme hizmeti, makale yazarlarının yaptığı değişikliklerden sonra da makalelerin bütünlük ve tutarlılığını muhafaza etmesini sağlayacaktır.

Makale Düzenlemede Güvenilir Sonuç

Metnin en iyi haline getirilmesi adına manuscript makale düzenleme işlemleri mutlaka uygulanmalı ve bu hizmet profesyonel olarak sağlanmalıdır. Bu gerekliliğin farkında olarak Çevirimvar ekibimiz ile çeviri hizmeti ardından metinleri en iyi hale getirmek için makale düzenleme aşamasını asla atlamıyoruz. Kaliteli çeviri hizmetinin kapsadığı ölçütü siz müşterilerimizin memnuniyeti için her zaman genişletmeye devam ediyoruz.

Profesyonel Makale Düzenleme

Hızlı çeviri işlemini takiben yaptığımız makale düzenleme işlemi; akademik çevirilerinizde, bazı tıbbi çevirilerde, hukuki çevirilerde veya akla gelebilecek her türlü çeviri türünde uyguladığımız bir işlem olmaya devam ediyor. Hizmetlerimiz, müşteri gizliliği kapsamında, dilediğinizde yeminli çeviri dahil olarak, hızlı çeviri ihtiyacınızı karşılayarak ve bizlere 7/24 ulaşabileceğiniz esnek çalışma saatlerimiz ile sürdürülüyor. Çevirimvar çeviri şirketi olarak makale düzenleme hizmetimizden memnun kalacağınızın garantisini veriyoruz. Güvenilir makale düzenleme işlemini uzman, tecrübeli ve eğitimli çevirmen ve editörlerimiz tarafından yürütüyoruz. Tüm bu hizmetler için hemen Çevirimvar’u ziyaret ederek çevirisini istediğiniz belgenizi sistemimiz üzerinden bize ulaştırıp fiyat teklifi alabilirsiniz.

Anında Fiyat Alın
Saniyeler içerisinde tercüme fiyatı alın
Yeminli Çevirmenler
Tercümeleriniz yeminli tercüman ekibimize emanet
7/24 Tercüme Takibi
Çeviri Takip Sistemi ile tercümeniz ne durumda kontrol edin
Üye Olmadan Hizmet
Üye olmanıza gerek olmaksızın tercüme yaptırın

Makale Düzenleme Kalite Garantisi

 • Yeminli Tercümanlar
 • Anında Tercüme Fiyatı
 • Noter Onaylı Tercüme ve Yeminli Çeviri

Sorunuz mu var? Canlı destek üzerinden bize şimdi yazın!Canlı Destek